15studenogPred vama je, deseto, jubilarno izdanje Natječaja za kratku priču – satiru Slavko Kolar, kao sastavni dio kulturno-književne manifestacije Dani Slavka Kolara, koji se održavaju od 2002. godine, a Natječaj je prvi put raspisan 2012. godine. Od 2012. na natječaj je stiglo oko 800 priča i jednako tako autora. Ove godine na natječaj su došle 92 priče, iz svih dijelova Hrvatske, regije i drugih zemalja gdje žive i rade autori koji pišu na hrvatskom jeziku.
Sadržajni raspon priča i spram toga njihovih struktura, izabranih modela pričanja, pripovjedača i likova upućuje na učinak koji je i Natječaj za kratku priču – satiru, vjerujemo, proizveo u deset godina dajući prostor i nagrađujući autore različitih generacijskih i stilskih interesa. Satira kao izazovan literarni oblik interveniranja u postojeće stanje stvari društva i njegovih uzusa, rituala i odnosa, u prispjelim pričama na ovogodišnji natječaj čita se kao „živa zona“, mjesto pojavljivanja njezinih afirmiranih protagonista i onih koji tek traže svoje mjesto na uzbudljivoj i heterogenoj mapi hrvatske, i ne samo njezine, proze.
Suvremenost obilježena pandemijom, prividima, neizvjesnošću, vječnom potragom za srećom, dosada i obrati, bizarnosti i ludosti koje donosi svakodnevica samo su jedna od mogućih odrednica izabranih priča finalista. Neke se od njih odjek, novo vrednovanje i sagledavanje pojava koje su još do jučer bila na naslovnicima novina i širile se od svjetonazorskih sukobljavanja, institucionalnih podmetanja do političkih i ideoloških rasprava i sukoba.
Kratka priča je u svojoj prijelaznosti i preuzimanju različitih jezično-tematskih oblika i formi uvijek mjesto razlike i ima moć da se bavi periferijom, lokalnim, začudnim i bizarnim, koje prerasta u posredovanje drugih i drugačijih znanja i ideja o sebi i drugima. Odabrane priče ovogodišnjih finalista otvorene su za različite tipove čitanja i interpretacije neovisno o tomu bave li se Europskom Unijom, obitelji, naslijeđem, srednjovjekovljem i suvremenošću, „našim“ ljudima i krajevima, koronom, očajem i nadom pojedinca ili njegovim intimnim, erotskim i seksualnim, snatrenjima, predodžbama i presudnim, uglavnom pogrešnim, odlukama. Ali dodana su pričama njihova vrijednost humor, vedrina, paradoksi i obrati što ga donosi jezik, nemuštost i pričljivost, na jednoj, gorčina, ozbiljnost, sentimentalnost i tragičnost, na drugoj strani.
Čini se potrebnim naglasiti da većina priča prispjelih na ovogodišnji natječaj pokazuju iznimnu brigu za vlastitu literarnost i referentnost, bilo da su im likovi i ideje parafraza kulturoloških činjenica, okolnosti, zasada i vrijednosti, bilo da pokazuju upućenost u zanat pisanja i domišljanja, pretvaranja običnog u fantastično, složenog u jednostavno i obrnuto…
Priče ovogodišnjih finalista nadilaze potrebe i traženje natječaja, ili njegova povjerenstva, i one su u svojoj različitosti i živosti, osmišljenim fabulama i zapletima, ironiji i humoru dio onoga iskustva koje nam nerijetko izmiče, što samo znači da natječaj Slavko Kolar za kratku priču – satiru sudjeluje u stvaranju novoga književnog (i kulturnog) konteksta za svijet u kojem jesmo i u kojem nastojimo opstati. Trag „prošle budućnost“ jest jedna od osobina vremena u kojem, ipak, umjetnost ima što reći i ona nam to govori na različite, i skrivene i otvorene, načine. Uzbudljivo i lijepo, za početak!
Miroslav Mićanović
© 2021 Gradska knjižnica Slavko Kolar Čazma | Izjava o pristupačnosti | Impresum