27 studenogDani Slavka Kolara kulturna su manifestacija koja se organizira svake godine za Dan knjižnice, odnosno rođendan Slavka Kolara, 1. prosinca. Jedan dan namijenjen je učenicima nižih razreda Osnovne škole Čazma, drugi učenicima viših razreda Osnovne škole Čazma, a treći dan učenicima Srednje škole Čazma. Četvrtog dana, u subotu održava se svečanost proglašenja pobjednika natječaja za kratku priču satiru Slavko Kolar 2019.
Ovogodišnji program „Dani Slavka Kolara – književni dani 2019" održavat će se od 27. studenog do 30. studenog 2019.
27. studenog 2019.
- Kazalište Prijatelj – „Smjehuljica i mrgud"
- predstava namijenjena učenicima drugih razreda Osnovne škole Čazma
- od 11:30
28. studenog 2019.
- Miroslav Mićanović
- literarna radionica za učenike Gimnazije Srednje škole Čazma
- od 12:45 do 14:00
29. studenog 2019.
- Nada Mihaljević
- književni susret za učenike 6. razreda Osnovne škole Čazma
- od 14:00
30. studenog 2019.
- Svečanost proglašenja pobjednika Natječaja za kratku priču satiru Slavko Kolar 2019.
- od 11 sati
Pozivamo građane da se pridruže programu „Dani Slavka Kolara – književni dani 2019", zajedno proslavimo Dan Gradske knjižnice Čazma. Program financira Ministarstvo kulture i Grad Čazma.
Opširnije o programu:
Ova predstava na scenu dovodi dva oprečna karaktera: veselu i vječno nasmijanu Smjehuljicu i uvijek namrgođenog i nezadovoljnog Mrguda. Na prvi pogled Smjehuljica nema razloga za smijeh. Ona je jedna od onih mnogobrojnih kojima je rat u njihovoj zemlji razorio obitelj i ukrao djetinjstvo. Sa skupinom izbjeglica noseći i čuvajući cvijet koji joj je jedini ostao kao metafora toplog doma, Smjehuljica pjevajući, plešući i smijući se prolazi nepoznatim krajevima nadajući se da će jednoga dana u nekom dalekom gradu „gdje su kuće sve do neba“ naći svoje roditelje. Taj njezin smijeh naravno nije ona nevoljna reakcija na vanjske i unutarnje podražaje, on je ekspresija pozitivnih emocionalnih stanja i snage ljudskog duha. Njoj suprotstavljen je Mrgud koji premda zapravo nema egzistencijalnih problema svaku pa i najmanju životnu nevolju doživljava tragično i „ne može naći razlog za smijeh“. Njihov kratki susret postat će rasplesan, razigran i raspjevan i zahvaljujući Smjehuljici Mrgud će shvatiti „da je sve razlog za smijeh“. A što nam drugo i preostaje nego svemu se smijati!
Trajanje predstave: 40 minuta
Autor teksta: Hrvoje Zalar
Režija: Jelena Hadži-Manev
Glume: Marijana Matoković i Hrvoje Zalar
Scenski pokret: Maja Đurinović
Scenografija i kostimografija: Tončica Knez
Kreacija i izrada lutke: Ljubica Suturović i Arsen Ćosić
Glazba i stihovi: Hrvoje Zalar
Ove godine za učenike gimnazijskog programa Srednje škole Čazma organizirana je literarna radionica pod vodstvom Miroslava Mićanovića. Na radionicama pisanja učenici i učenice će kroz motivacijske vježbe, zadane teme, zajednički rad i voditeljevo usmjeravanje pisati kratke priče. Pisanje je vještina koja se vježbom, konstruktivnom kritikom i kontinuiranim radom može naučiti i da mladima treba dati priliku da se kreativno izražavaju i van ustaljenih, unaprijed zadanih formi zadaćnica.
Miroslav Mićanović rođen je 1960. godine u Brčkom. Živio u Gunji. Diplomirao na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Objavljuje poeziju, prozu i kritike na radiju, u dnevnim novinama i časopisima.
Tekstovi su mu nagrađivani i uvrštavani u različite antologije, izbore, preglede i prevođeni na druge jezike. Sastavio s B. Čegecom pregled hrvatskoga pjesništva osamdesetih i devedesetih “Strast razlike, tamni zvuk praznine” (Quorum, 1995). Autor antologije suvremenoga hrvatskog pjesništva Utjeha kaosa (2006), prevedene na engleski i mađarski jezik. Sudionik hrvatskih i europskih književnih festivala, voditelj radionica poezije i kratke priče. Dugogodišnji je urednik časopisa Quorum i biblioteka u Nakladi MD. Radi u Agenciji za odgoj i obrazovanje. Živi u Zagrebu.
Za učenike viših razreda Osnovne škole Čazma organiziran je književni susret s Nadom Mihaljević. Mihaljević je autorica brojnih knjiga poput „Gospodar šećera“ (Znanje, 2007), „Junaci prašnjavog tornja“ (Znanje, 2008), „Zmajev Zagrljaj“ (Znanje, 2010), „Anđeo plišanih igračaka“ (HDKDM, 2013), „Vrt plavog božura“ (HDKDM, 2016). Ove godine objavila je svoje dvije knjige „Putovanje u mjestu“ i „Sumrak na Vilinskim poljanama“. Ove dvije knjige predstavit će i učenicima osnovne škole.
„Putovanje u mjestu“ realističan je roman o problemima mladih i međugeneracijskom razumijevanju, a „Sumrak na Vilinskim poljanama“ fantasy s obiljem humora koji opisuje neobične susrete vilenjaka s pripadnicima ljudske vrste.
Nada Mihaljević, rođena 1968. u Zagrebu. Odrastala u Donjoj Stubici. Završila Centar za odgoj i obrazovanje u kulturi, smjer knjižničarstvo. Neko vrijeme radila u Kajkaviani, društvu za prikupljanje, čuvanje i promicanje hrvatske kajkavske baštine. Od 1998. zaposlena u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu. Živi u mjestu Kraljev Vrh.
Objavljuje kratke priče u raznim književnim časopisima (Dubrovnik, Kolo, Ubiq, Književna Rijeka, Hrvatsko zagorje, Riječi), zbirkama (Ekran priče, Susret riječi, Priče za laku noć), priče za djecu na HR u okviru emisije Priča za laku noć, te romane za djecu.
Za roman Anđeo plišanih igračaka dobila je Nagradu Grigor Vitez. Za pisanje romana za mlade – Vrt plavog božura – dobila je tromjesečnu potporu Ministarstva kulture.
Članica je Hrvatskog društva književnika za djecu i mlade – Kluba prvih pisaca.
© 2024 Gradska knjižnica Slavko Kolar Čazma | Izjava o pristupačnosti | Impresum